شرایط صحت نکاح

وکیل الهه پیروزفر
مشاور: وکیل الهه پیروزفر
دکتر زهرا فهرستی ناظر علمی: دکتر زهرا فهرستی

نکاح عقدی است که به موجب آن زن و مردی به منظور تشکیل خانواده و شرکت در زندگی، با هم متحد می‌شوند نکاح از عقودی است که دو جنبه مالی و غیر مالی هر دو را داراست زیرا از طرفی در اثر عقد نکاح، شوهر موظف می‌شود که نفقۀ زن و سایر اعضای خانواده را بپردازد و مالی را به عنوان مهریه به زن بدهد، از سوی دیگر زن و مرد مکلف می‌شوند که برای تشیید مبانی خانواده و تربیت فرزندان با هم همکاری کنند.دکتر کاتوزیان ناصر ج مدنی (خانواده) میزان ۸۲ ص ۳۵

۱ – نکاح از جمله عقود می‌باشد چون قصد و رضای دو طرف برای ایجاد این پیمان لازم است

۲ – نکاح عقدی رضایی است، یعنی وقتی که دو نفر قصد رضایت بر تشکیل خانواده داشته باشندباید قصد خودشان را صریحاً ودر قالب معهود و صیغه معینی اعلام کنند. در انصورت نکاح بوجود می‌آید.(ماده۱۰۶۲ قانون مدنی)

۳ –  از لحاظ قوانین حقوقی نکاح باید ثبت شود.برای ثبت نکاح باید تشریفاتی صورت گیرد وگرنه برای اثبات نکاح  به دلایلی مانند بینه  رجوع می‌شود و اگر ثبت نشود هم تخلف است و هم مجازات دارد .به موجب ماده ۲۰ ق. لایحه حمایت خانواده : ثبت نکاح دائم، فسخ، و انفساخ آن ، طلاق ، رجوع و اعلام بطلان نکاح یا طلاق الزامی است.  

در صورتی که به پاسخ خود دست نیافتید پرسش خود را مطرح کنید
چنانچه وکیل تخصصی در این حوزه هستید خودتان را کنار این مشاوره معرفی کنید ورود / ثبت نام

کاربر گرامی: محتوای ارائه شده صرفا جهت اطلاع می باشد و در صورت اجرای مشاوره پیشنهادی و عدم حصول نتیجه ، ‏هیچگونه مسئولیتی متوجه «کلینیک حقوقی ایران» نخواهد بود.‏ و توصیه می شود هیچگاه بدون وکیل گام برندارید .