روش رفع ایراد عدم اعمال سهمیه در کارت آزمون دکتری ۱۴۰۳

روش رفع ایراد عدم اعمال سهمیه در کارت آزمون دکتری ۱۴۰۳
گلچین اخبار 1402/11/29 261

سازمان سنجش آموزش کشور روش رفع ایراد عدم اعمال سهمیه در کارت  آزمون دکتری سال ۱۴۰۳ را اعلام کرد.

آزمون دکتری سال ۱۴۰۳ در بعد از ظهر روز جمعه به تاریخ ۱۴۰۲/۱۲/۰۴ در سراسر کشور برگزار می‌شود.

کارت شرکت در آزمون حاوی اطلاعات ثبت نامی تاریخ و محل برگزاری آزمون داوطلبان از روز دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۳۰در سایت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت.

یکی از مشکلاتی که پس از انتشار کارت آزمون ممکن است بعضی داوطلبان با آن روبرو شوند، عدم درج سهمیه انتخابی است.

در کارت شرکت در آزمون در مقابل «سهمیه ثبت نامی» آن دسته از داوطلبانی که در تقاضانامه ثبت نام و با توجه به ضوابط داوطلب سهمیه رزمندگان و ایثارگران شده اند و سهمیه آنان مورد تأیید ارگان ذیربط قرار گرفته است عیناً همان عنوان سهمیه انتخابی قید شده است.

اما اگر داوطلبی متقاضی سهمیه رزمندگان – ایثارگران شده باشد و سهمیه‌اش از سوی ارگان ذیربط مورد تأیید قرار نگیرد، در کارت شرکت در آزمون او در مقابل عنوان سهمیه عنوان «آزاد» درج می‌شود.

این موضوع ممکن است باعث نگرانی داوطلبان شود اما سازمان سنجش در اطلاعیه مربوط به جزییات نحوه دریافت و رفع نقص کارت آزمون دکتری ۱۴۰۳، روش پیگیری و رفع این مشکل را اعلام کرده است.

در این اطلاعیه آمده است:

متقاضیان استفاده از سهمیه های ایثارگان بنیاد شهید و امور ایثارگران و سهمیه رزمندگان ارگان وزارت جهاد کشاورزی سپاه پاسداران سازمان بسیج مستضعفین و واحدهای تابعه ستاد کل نیروهای مسلح جهت اعلام مغایرت لازم است از تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۳۰ تا تاریخ ۱۴۰۲/۱۲/۰۴ منحصراً به درگاه اطلاع رسانی این سازمان قسمت ویرایش اطلاعات مراجعه و با توجه به توضیحات مندرج در این درگاه نسبت به اصلاح و ویرایش سهمیه خود اقدام نمایند تا در صورت تأیید سهمیه توسط ارگان مربوط سهمیه برای آنان اعمال شود.

ضمناً تأکید میشود داوطلبانی که در زمان ثبت نام داوطلب استفاده از سهمیه بودند ولی سهمیه آنان به هر دلیل از طرف ارگان ذیربط مورد تأیید قرار نگرفته برای بررسی و روشن شدن وضعیت سهمیه خود بعد از ویرایش حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۲/۱۲/۰۹ علت عدم تأیید سهمیه را از ارگان‌های ذیربط پیگیری نمایند در صورت تأیید سهمیه توسط ارگان ذیربط سهمیه درخواستی اعمال می‌شود؛ در غیر این صورت با سهمیه آزاد گزینش خواهند شد و هیچ‌گونه اعتراضی قابل قبول نیست.

به این ترتیب ملاحظه می‌شود که درصورت عدم تایید نهایی سهمیه، داوطلب مربوطه با سهمیه آزاد گزینش می‌شود و مشکلی برای قبولی او رخ نمی‌دهد.

چه کسانی در آزمون دکتری سهمیه دارند؟

مشمولان استفاده از سهمیه ایثارگران برای ورود به دانشگاه‌ها، در قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران تعیین شده‌اند.

بر اساس ماده ۷۰ این قانون،مشمولان استفاده از سهمیه ایثارگران به دو دسته سهمیه‌ ۲۵درصدی و ۵درصدی تقسیم می‌شوند.

سهمیه‌ی ۲۵درصدی: ۲۵درصد ظرفیت هر کد رشته‌محل به این افراد تعلق می‌گیرد؛ همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران، آزادگان و همسر و فرزندان آن‌ها و جانبازان ۲۵درصد (و بالاتر) و همسر و فرزندان آن‌ها.

سهمیه‌ی ۵درصدی: ۵درصد ظرفیت هر کد رشته‌محل به جانبازان زیر ۲۵درصد و همسر و فرزندان آن‌ها و همسر و فرزندگان رزمندگانی تعلق می‌گیرد که سابقه‌ی حداقل ۶ماه خدمت داوطلبانه در جبهه داشته‌باشند.

همچنین در صورتی‌که سهمیه بیست و پنج درصد (۲۵%) ایثارگران تکمیل نشود و پنج‌درصد (۵%) سهمیه اختصاصی جانبازان زیر بیست و پنج درصد (۲۵%) و همسران و فرزندان جانبازان زیر بیست و پنج درصد (۲۵%) فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل شش‌ماه حضور داوطلبانه در جبهه، پاسخگوی متقاضیان واجد الشرایط نباشد دولت مکلف است مانده ظرفیت خالی بیست و پنج درصد (۲۵%) ایثارگران را مازاد بر پنج درصد (۵%) مذکور به جانبازان زیر بیست و پنج درصد (۲۵%) و همسران و فرزندان جانبازان زیر بیست و پنج درصد (۲۵%) فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل شش‌ماه حضور داوطلبانه در جبهه که شرایط لازم را داشته باشند، اختصاص دهد.

حد نصاب علمی لازم برای قبولی مشمولان سهمیه ایثارگران

بر اساس قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، کسب حداقل هفتاد درصد (۷۰%) حد نصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته‌شدگان برای رشته‌ها و مقاطع تحصیلی الزامی می‌باشد. این میزان درخصوص رشته‌های پزشکی هشتاد درصد (۸۰%) حدنصاب شرایط علمی می‌باشد.

مشمولان سهمیه رزمندگان آزمون دکتری

این سهمیه به رزمندگانی تعلق می‌گیرد که ۶ ماه متوالی و متناوب به صورت داوطلبانه از تاریخ ۳۱ شهریور ۵۹ تا ۳۱ شهریور ۶۷ در جبهه های حق علیه باطل حضور داشته‌اند.

همچنین به پرسنل کادر ثابت، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که علاوه بر میزان موظفی، از تاریخ ۳۱ شهریور ۵۹ لغایت ۳۱ شهریور ۶۷ حداقل ۶ ماه پیوسته یا ۹ ماه ناپیوسته به صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته اند.

نکته مهم

با توجه به دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون دکتری ۱۴۰۳ آن دسته از داوطلبانی که جزو نیروهای فعال و یا عادی بسیج هستند، مشمول سهمیه رزمندگان نمی شوند.

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است