زنگنه: طرح استفساریه قانون تسهیل، قابلیت مطرح شدن در صحن علنی مجلس را ندارد

زنگنه: طرح استفساریه قانون تسهیل، قابلیت مطرح شدن در صحن علنی مجلس را ندارد
گلچین اخبار 1403/01/19 261

سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: استفساریه مربوط به آزمون سردفتری ایرادات جدی دارد لذا به نظرم امکان طرح آن در مجلس شورای اسلامی وجود ندارد.

محسن زنگنه اظهار کرد: کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در اسفندماه سال گذشته در آخرین جلسه خود نشستی با نمایندگانی از قوه قضاییه، کانون وکلا و سردفتران برای بررسی استفساریه مواد ۳، ۴ و ۵ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار برگزار کرد. در این جلسه آقای نقدعلی طراح استفساریه هم حضور داشت.

وی توضیح داد: طبق قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار داوطلبان آزمون سردفتری که حداقل ۷۰ درصد امتیاز میانگین نمرات یک درصد حائزان بالاترین امتیاز را کسب کرده باشند به عنوان پذیرفته شده محسوب می‌شوند و باید سایر موارد همچون دوره کارآموزی را طی کنند؛ این استفساریه می‌خواهد سایر مراحل مربوطه را حذف کند و ملاک تنها قبولی در آزمون باشد یعنی اگر فردی در آزمون پذیرفته شود می‌تواند دفتر اسناد رسمی تاسیس کند.

سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی اظهار کرد: این استفساریه ایراد جدی دارد و نمی‌تواند در صحن مطرح شود چون به معنای قانون‌گذاری جدید است ما نباید در استفساریه قانون جدیدی وضع کنیم لذا به نظرم استفساریه قابل طرح در صحن نیست و حتی در صورت طرح هم فکر می‌کنم در صحن مجلس شورای اسلامی رد می‌شود.

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است